ELEKTROCARBON
Początki firmy sięgają 1930 roku, kiedy to w Tarnowskich Górach powstał prywatny warsztat produkujący szczotki węglowe. Po nacjonalizacji w 1945 roku firma rozwinęła produkcję szczotek, a w kolejnych latach sukcesywnie wdrażała do produkcji pozostałe komponenty zespołu szczotkowego, stale zwiększając też zatrudnienie i powierzchnię produkcyjną. W drugiej połowie XX wieku Elektrocarbon zbudował renomę jednego z głównych dostawców szczotek węglowych, trzymadeł szczotkowych i komutatorów na polski rynek.
W XXI wieku Elektrocarbon niezmiennie pozostaje ważnym partnerem polskiego przemysłu i transportu. Dysponując potencjałem wiedzy eksperckiej, nowoczesnych obiektów produkcyjnych i zaplecza badawczego oraz współpracy technologiczno-handlowej z firmą Mersen, jesteśmy wszędzie tam gdzie pracują maszyny obrotowe - od generatorów elektrowni po elektronarzędzia. Naszymi odbiorcami są firmy ze wszystkich gałęzi transportu i produkcji.
przemysł
ciężki
procesowy
wydobycie
transport
kolejowy
morski
tramwaje
metro
produkcja mocy
konwencjonalna
wiatrowa
wodna
inne
elektronarzędzia
urządzenia AGD
wózki widłowe
dźwigi
itd.
Naszym zadaniem jest dostarczenie produktów zaprojektowanych i wykonanych tak, by umożliwić uzyskanie optymalnych zakresów działania maszyn w których pracują. Dlatego produkujemy szczotki według indywidualnego zapotrzebowania, optymalnie dostosowując je do środowiska pracy. Również w przypadku pozostałych produktów jesteśmy otwarci na współpracę przy dostosowywaniu ich do potrzeb użytkowników. W dbałości o maksymalną wydajność naszych wyrobów, zapewniamy też wsparcie techniczne w ich właściwym doborze.
Wysoką jakość naszych wyrobów gwarantują wewnętrzne procedury obejmujące kontrolę każdej dostawy surowców i każdego produktu opuszczającego fabrykę, oraz ścisły nadzór nad każdym etapem procesów produkcyjnych - od projektu przez wytwarzanie i montaż po sprzedaż. Wszystkie procesy produkcyjne spełniają jakościowe normy ISO oraz normy środowiskowe.

Od 2010 roku Elektrocarbon współpracuje z firmą Mersen, jednym ze światowych potentatów na rynku produktów grafitowych do przesyłu mocy i sygnałów. W tym zakresie Elektrocarbon jest wyłącznym przedstawicielem firmy Mersen w Polsce, realizujemy też wspólnie projekty technologiczne, komercyjne i badawcze. Mersen wspiera potencjał naszej firmy do poszerzania oferty i reagowania na potrzeby odbiorców.

ISO

 

2012-2018
restrukturyzacja i modernizacja

2012
prywatyzacja

2010
nawiązanie współpracy z firmą Mersen

2008
przekształcenie w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

1960
produkcja komutatorów i głowic pierścieni ślizgowych

1951
produkcja trzymadeł szczotkowych

1945
nacjonalizacja

1930
produkcja szczotek węglowych